Při vývoji uOBD2 readeru byl kladen důraz na jednoduchost, bezporuchovost a maximální spolehlivost. K dispozici jsou dvě možnosti napájení. Uživatelé, kteří nejsou technicky zdatní, tak mohou využít připojení pomocí standardního napájecího kabelu do zásuvky zapalovače a mít možnost, aby uOBD2 reader byl stále přenosný. Ostatní, kteří si troufají na zásah do vozidla a nepotřebují uOBD2 reader přenášet mezi více vozidly, tak mohou připojit uOBD2 reader přímo na systém napájení vozidla.

Novinky:

 • k dispozici stavebnice Micro OBD2 readeru v1.0

 

Stavebnice:

Cílem stavebnice je, aby si uživatel pomocí ověřeného hardware mohl zkusit napsat vlastní firmware, který bude splňovat jeho požadavky na získané a zobrazované údaje. Stavebnice bude dodána s kompletní součástkovou základnou včetně komunikačního bluetooth modulu HC-05, grafického displeje 84x48pix, atd. Procesor AtMega644P bude zapájen na DPS a bude mít nahrán finální firmware s bootloaderem (slouží k přehrání firmware bez nutnosti vlastnit programátor). Po dodání stavebnice bude na emailovou adresu zaslán ukázkový zdrojový kód, který obsahuje základní rutiny pro komunikaci a ovládání displeje. Demo zdrojový kód zobrazuje rychlost a otáčky. Pro vlastní firmware zbýva v paměti 85% volného místa. Stavebnice je určena především studentům elektrooborů, kteří se chtějí seznámit s bezdrátovou komunikací a programovacím jazykem Bascom. Stavebnice není limitovaná pouze zaměřením na OBD diagnostiku, ale lze z ní postavit vícekanálový teploměr s přenosem dat do PC, grafické hodiny, jednoduché grafické hry, apd. Vše je založeno na fantazii konstruktéra / programátora.

 

Klíčové vlastnosti uOBD2 reader-u:

 • zobrazování základních údajů na podsvětleném grafickém displeji (rychlost, otáčky, teploty, spotřeba, atd.)
 • grafické i zvukové alarmování při překročení napevno nastavených mezí
 • získávání minimálních a maximálních hodnot z jízdy a jejich uchování pro pozdější zobrazení
 • vyčítání chybových stavů z RJ s možnosti jejich mazání
 • vyčítání tzv. READINESS kódů s dekódováním chybových stavů - stav, který se vyčítá na Technické kontrole
 • možnost kalibrace měřeného napětí u ELM327
 • akcelerační a brzdný test z 0 na 100 km/h s přesností +- 0.1 sec
 • jednoduchá obsluha pomocí 3. tlačítek
 • absence přímého spojení s RJ vozu. Komunikace probíhá pomocí Bluetooth
 • firmware lze opakovaně přehrát pomocí bluetooth
 • podsvětlení displeje může být -> modré, bílé

 

Galerie

micro_obd2_reader    dps_pro_micro_reader   

 

Ukázka obrazovek

Micro OBD2 reader nabízí díky grafickému displeji mnoho různých způsobů zobrazení a výpisu důležitých parametrů při provozu vozidla. V níže uvedené tabulce jsou v náhledu podrobně jednotlivé obrazovky popsány.
Obrazovka Popis Upřesnění
obr1a 1a - na první obrazovce se nacházejí informace o rychlosti, otáčkách, poloze plynového pedálu, zatížení motoru, teploty chladící kapaliny a jako poslední je teplota v sání.  
obr1b 1b - podobrazovka, která nabízí ve své levé horní části graf rychlosti s pamětí pro poslední cca 1 minutu, v pravé horní části je digitální hodnota rychlosti. Levá spodní část vykresluje jednoduchý grafický otáčkoměr, pravá část nabízí aktuální digitální hodnotu otáček motoru.  
obr1c 1c - poslední podobrazovka vyobrazuje aktuální spotřebu v litrech na 100km nebo v případě nižší rychlosti je hodnota vyobrazena v litrech na hodinu. Jelikož se jedná o výpočet, mohou se aktuální zobrazené údaje lišit s tím co zobrazuje palubní počítač, protože hodnoty nejsou aktualizovány v rychlém časovém sledu. Výpočet je založen na patentu US8340925.  
obr2s 2a - informace o palubním napětí, teplotě v interiéru, časování TDC, tlaku paliva a v neposlední řadě je k dispozici kompletní informace o aktuální diagnostickém stavu vozidla. Teplota interiéru není k dispozici u všech vozidel, proto je tato teplota měřena interním digitálním čidlem přímo v zařízení. V případě, že se u MIL kontrolky zobrazí místo nápisu OK symbol poruchy motoru, je nutné vozidlo co nejdříve dopravit do servisu, aby se předešlo k dalším případným škodám na vozidle.
obr2b 2b - vyobrazen stav jednotlivých diagnostických komponent. Diagnostika je vyčítáná nepřetržítě, proto se stav komponent za jízdy může měnit. OK - vše v pořádku
ER - test ještě nebyl dokončen nebo se jedná o závadu. Pokud nesvítí symbol poruchy motoru na přístrojové desce vozidla, je doporučeno tyto chyby sledovat po stovky km než se test dokončí.
obr3a 3a - měření zrychlení vozidla z 0 na 100km/h. Vše je zcela automatiované, stačí zcela zastavit a následně se rozjet tak, aby bylo dovršeno rychlosti 100 km/h. Při dosažení této rychlosti se údaj zapíše do vnitřní paměti pro pozdější zobrazení. Pro opětovné měření stačí opět zastavit, čas se automaticky vynuluje a čeká se na zrychlení.  
obr3b 3b - zde je vidět výpis dvou po sobě naměřených zrychlení. Pokud je měření více jak 6, tak poslední naměřený údaj vždy přepisuje hodnotu na "Měření6".
obr4 4a - měření brzdění vozidla ze 100 na 0km/h. Vše je zcela automatiované, stačí zrychlit na 100 km/h a následně brzdit až do úplného zastavení. Po zastavení se údaj zapíše do vnitřní paměti pro pozdější zobrazení. Pro opětovné měření se stačí rozjet na 100 km/h, čas se automaticky vynuluje a čeká se na zrychlení.  
obr_chyba Ukázka výpisu chybového dialogového okna. Žádná data znamená, že vozidlo po příchozím požadavku ze zařízení nepředalo očekávanou hodnotu. ZADNA DATA - vozidlo neodpovídá
NEPRIPOJEN - došlo ke ztrátě BT spojení
RJ NEODPOV. - vozidlo nepodporuje OBD2 standardy nebo je modul nedostatečně do konektoru zastrčen.
obr_nastaveni Obrazovka s nastavením, která se vyvolává podržením potvrzovací klávesy po dobu cca 1s.  

 

Funkční tabulka

Micro OBD2 reader byl testován a souběžně vyvíjen na více různých vozech. Jelikož byl kladen důraz na zobrazení nejdůležitějších parametrů a diagnostiku, tak se ve zcela vyjímečných případech stává, že některý z údajů není dostupný. Níže uvedená tabulka informuje o závěrech testování na různých vozidlech.
Značka Model Motor Rok výroby Výsledek
Ford Focus 1.6 / 74kW ???? Funkční
Opel Meriva 1.6 / 74kW 16V 2001 Funkční
Seat Toledo 1.2 / 81kW 2016 Funkční
Škoda Fábia 1.4 MPi / 50kW 2002 Funkční
Škoda Fábia 1.9 TDi / 96kW 2002 Funkční
Škoda Octávia I 1.6 MPi / 55kW 1999 Nefunkční
Škoda Octávia II 1.6 MPI / 75Kw 2009 Funkční
Škoda Rapid 1.2 TSi / 66kW 2016 Funkční
Toyota Avensis 1.6 / 81kW 2002 Funkční
Volvo V40 1.8 / 85kW 1998 Nefunkční
Volvo V70 cross country 2.0T / 132kW 2001 Funkční
VW Transporter 1.9 Tdi / 66kW 1998 Funkční

 

Funkční parametry

Micro OBD2 reader vyčítá nepřetržitě základní údaje z vozu jako rychlost, otáčky, poloha plynového pedálu, procentuální zatížení motoru, teplota chladící kapaliny, teplota sání vzduchu, napětí akumulátoru, teplota interiéru, časování TDC, tlak palivové soustavy a v neposlední řadě READINNES kódy, které nepřetržitě informuji o stavu důležitých komponent vozu. Pro rychlost, otáčky a aktuální spotřebu lze zvolit zobrazení s větším grafickým fontem pro lepší čitelnost a jako další prvky jsou na obrazovce vyobrazeny grafická historie rychlosti a jednoduchý grafický otáčkoměr. Diagnostika se provádí při každém zapnutí a v případě, že uOBD2 reader nalezne chyby, tak se vyobrazí na časově omezenou dobu na displeji nebo dokud nedojde ke stisku klávesy.

K vyčítání údajů je použit převodník ELM327, který není součásti Micro OBD2 readeru. ELM327 se musí připojit do diagnostické OBD2 zásuvky ve vozidle a až následně na tento převodník ELM327 se připojí pomocí Bluetooth spojení Micro OBD2 reader. ELM327 slouží jako pilíř pro spojení s řídící jednotkou vozu a uOBD2 reader slouží k analýze a zobrazení dat získaných pomocí tohoto převodníku ELM327. Převodník EML327 není součástí dodávky, ale bude jej možno dokoupit jako příslušenství.

Musím ale upozornit, že ne všechny převodníky osazené chipem ELM327, které se na trhu vyskytují, jsou plně funkční, protože na trhu je spousta FAKE převodníků, které vykazují různé nectnosti v podobě vypadávání spojení, chybnému přenosu dat, ke ztrátě komunikace nebo nepodporují všechny příkazy plhodnotného obvodu ELM327. Všechny tyto nepovedené kusy mají osazenou nekvalitní kopií obvodu ELM327 s verzí firmware v1.0, který výrobci unikl "nezamknutý" . Spousta převodníku se hrdě hlásí k různým verzím firmware jako např. ELM327 v1.4, v1.5, v2.1, ale skutečnost je taková, že všechny pracují na firmware v1.0, ale ten je podvodně přejmenovány na verzi jinou. Např. čínskými eshopy hojně nabízená verze v1.5 nebyla výrobcem obvodu ELM327 nikdy vydána - viz stránky výrobce

 

Technické parametry

Rozměr celého Micro OBD2 readeru je 110x65x28mm. Pro napájení je možno použít napětí o velikosti 6V až max. 20V. Plošný spoj je pro maximální spolehlivost na zakázku vyroben v oboustranném provedení s prokovením a navíc je proti oxidaci a korozi chráněn nepájivou maskou.

 

Technická podpora & Servis

Celý projekt je brán jako koníček a nemá ambice konkurovat profesionálním výrobkům. K technické podpoře i k servisu je přistupováno nadstandardně (odpověď garantována do 24h), proto se neobávejte jakéhokoliv technického dotazu. V případě, že výjde nový firmware s novými funkcemi, je možno jej svépomoci zdarma přehrát.